Doğumdan sonra depresyona girenler genellikle bebeğin bakımı beslenmesi ve diğer ihtiyaçlarını karşılarken yoğun stres yaşayan annelerdir. Kolay bir dönem olmadığı kesin olan bu dönemi biraz daha yakından tanımak ister misiniz?

Doğum sonrası depresyon geçirenler bazı belirtiler nedeniyle zorlanırlar. Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir ve anneler bu dönemde ne hissederler sorularına cevap vermeye çalışacağım. Doğum sonrası depresyon, doğum yapan kadında doğumdan 3 ila 4 hafta sonrasında görülen bedensel ve duygusal değişiklikleri ifade eden bir kavramdır.

Doğumdan sonra depresyona girenler tüm bu değişimleri bedenlerinde ve ruhlarında hissederler. Doğum sonrası depresyonu, anne bedeninde ortaya çıkan bir dizi değişimi ve aynı zamanda ruhsal değişimi içeren bir durumdur. Hamilelik sürecinde kadın bedeninde hormonal değişiklikler olur ve bunların bazıları ani iniş ve çıkışlar içerir. Doğum sonrası hormon düzeylerinde ani düşüş yaşanmasına bağlı olarak ruhsal depresyon hali de görülebilmektedir.

Yeni doğum yapan anneler, önceden yabancısı oldukları bir hayata adım atarlar. Bu yeni hayatta bir dizi görevin sürekli ve düzenli olarak yerine getirilmesi zorunluluğu bulunur. Bebekler dünyaya geldiklerinde her an ihtiyaçtadırlar ve ihtiyaçlarının giderilmesini bekler bir haldedirler.

Doğumdan Sonra Depresyona Girenler Zamanla Yarışırlar

Bebekler belli bir sırayla alt temizliği, emzirilme, gaz çıkarma ve uyku gibi her gün 2-3 saatte bir giderilmesi zorunlu ihtiyaçlara sahiptirler. Bu ihtiyaçlar giderilirken anne hemen her gün uykusuz kalır, hatta gündüzü gecesine karışmış bir haldedir. Anne bebeğini besler ama kendi beslenmesini unutabilir. Bebeğini özenle yıkayıp banyo yaptırır, ancak kendisi yıkanıp banyo yapamaz, kendi öz bakımlarını yapamaz.

Tüm bu zor koşullar altında, kendi ihtiyaçlarını yok sayarak ya da unutarak bebeklerinin ihtiyaçlarını gidermeye odaklanan anneler, yeni doğan bebeklerine bakmayı sürdürürler. Doğum sonrası gelişen depresyon ise, tüm bu görevleri sürdürmeyi ve bebeğin ihtiyaçlarını gidermeyi önleyici etkiye sahiptir.

Doğumdan sonra depresyona girenler , bu annelerin hissettikleri duygusal acı, aynen yaygın olarak bilinen majör depresyondaki acı gibidir. 2 hafta boyunca süren, hiç bitmeyen bir acı. Bu durumda doğum sonrası depresyon ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

online psikolog serhat damar

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyonunun ilk belirtileri doğumdan sonraki 3 ya da 4 hafta içinde hissedilmeye başlanır. Anne kendisini üzgün ve çaresiz hisseder. Bazense suçluluk duygusu ağırlaşır. Bebeğinin ihtiyaçlarını yeterince gideremediğine inanır. Onu kabul etmediğini, bağlanmak istemediğini düşünür, ona uzak hisseder ve bunlardan dolayı suçluluk duyar. “Ben bebeğime bağlanamıyorum” der. Bebeğine yetemediğine inanır. Örneğin bebeğine yeterli süt veremediğine inanır, ona düzgün bakamadığını düşünür ve suçluluk hisleri ağırlaşır. Doğum sonrası depresyonda anneler majör depresyonda gözlenen belirtileri gösterirler. Bu belirtiler kısaca şöyle sıralanabilir: çökkün duygudurum, hayattan zevk alamama, değersizlik ve umutsuzluk hisleri, kendine zarar verme ve ölüm düşünceleri.

Doğum Sonrası Depresyonu Neden Olur?

Doğum sonrası depresyonunun en önemli nedenlerinden birinin hormon düzeylerindeki ani düşüş olduğu düşünülmektedir. Bu ani düşüşün, kadınların bir bölümünde gelişen doğum sonrası depresyonunun nedeni olduğu değerlendirilir. Bebekle ve bebeğin ihtiyaçlarını sürekli karşılamakta zorlanan annelerin doğum sonrası depresyonu geliştirme ihtimali bulunduğu düşünülebilir. Benzer şekilde, parasal, ekonomik güçlükler yaşayan anneler için de aynı ihtimalden söz edebiliriz.

Eşler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Eşinizin suçluluk hissetmesine neden olacak davranışları yapmaktan, ve sözleri söylemekten kaçının. O, kendi kendini yargılarken siz de onu yargılayıp yadırgamayın. Onun kendisini kötü hissetmesine neden olan düşüncelerine meydan okumasına yardımcı olacak daha gerçekçi ve daha dengeli düşünceleri bulmasında eşinize destek olmanız çok faydalıdır. Eşiniz “Ben bebeğime iyi bir anne olamıyorum” dediğinde ona “Evet, sen anne olmayı beceremiyorsun” derseniz, durumunun daha da kötüleşmesine neden olursunuz. Bu tür sözlerinizin ona zarar vereceğini unutmayın. Onunla dostça, bir eş diğer eşe destek olmak için nasıl konuşursa o şekilde konuşmaya özen gösterin. Unutmayın ki, onun toparlanması ve kendisini daha iyi hissetmesinde sizin de katkınız önemlidir.

Doğum Sonrası Depresyon Yaşayanlar Psikolog Desteği Almalı mı?

Doğum sonrası depresyon yaşayanlar, mevcut aile çevreleri, eş, kardeş, arkadaşlar gibi yakın çevrenin yardımı ile iyi hissetme halini yakalayabiliyorlarsa psikolog desteği almaları gerekmemektedir. Ancak her anne bu problemi farklı bir biçimde ve şiddette yaşadığından, bazı annelerin doğum sonrası depresyon ile mücadelede bu bahsettiğimiz anneler kadar şanslı olmadıklarını görüyoruz. Bu gruptaki annelerin bir bölümü yakınlarından ve eşlerinden yeterli destek alamazlar, bir bölümü ise yeterli destek verilse de doğum sonrası depresyonla mücadele edebilmek için bir uzman yardımına ihtiyaç duyar. Bu nedenle de, doğumdan sonra depresyon geçiren annelerin psikolog desteği almaya ihtiyacı olup olmadığına eşleriyle beraber diyalog kurarak karar vermeleri en mantıklısıdır.


Doğum sonrası depresyonu ve doğum sonrasında hissedilen duygusal dalgalanmalar konularında internet üzerinden psikolog yardımı almak ister misiniz? Ayrıntılar için tıklayınız: Online Psikolog

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir